Google zakupljen prostor

Wednesday, January 15, 2014

TUBERKULOZA PLUĆA

Tuberkuloza pluća najčešći je oblik tuberkuloze. Od svih tuberkuloznih oboljenja na tuberkulozu pluća otpada 80 posto. Uzročnik tuberkuloze je Kochov bacil i do zaraze najčešće dolazi disanjem.
Bolest nastupa pritajeno i lagano se širi. Kochov bacil izaziva u plućima laku upalu samo oko mjesta do kojega je dopro. Bacili se neprestano razmnožavaju sve dok ih organizam ne svlada. Ukoliko se ta upala na vrijeme ne otkrije i ne liječi, na tom mjestu može doći do gnojenja. Bolest se širi oko tog mjesta i kad dođe u vezu s malim bronhom sva se ta gnojna masa iskašlje i u plućima se stvara šupljina koja se naziva kavernom. 

Stvaranje kaverne za organizam predstavlja veliku opasnost zbog toga što se bacili šire na okolinu. Za vrijeme same upale pluća, bolesnik ne izbacuje veće količine Kochovih bacila ili ih uopće ne izbacuje. Međutim, kad dođe do stvaranja kaverne, bolesnik postaje izvor zaraze. Kaverna je opasna i za samog bolesnika jer se bacili dišnim cijevima (bronhijama) mogu spuštati u niže dijelove pluća te ih na taj način zaraziti. Gutajući vlastitu pljuvačku bolesnik može zaraziti i crijeva. Ako kroz kavernu prolazi neka krvna žila, bolest i nju može nagristi, pri čemu dolazi do jakog izbacivanja krvi na usta.

Bolesnik uglavnom nema apetita, a tjelesna toplina mu je nešto povišena (do 37,4'C), osobito poslije podne. Noću dolazi do jakog znojenja. Na razvijenom stupnju bolesti bolesnik slabi, mršavi, suši se — otuda i naziv sušica za tu bolest. U ispljuvku postoji nešto malo krvi, no bolest može buknuti i naglim krvarenjem. Nakon smirivanja može ponovo buknuti, što se, obično, događa u jesen. Svaki čovjek koji kašlje duže vremena mora pripaziti da nije slučajno obolio od tuberkuloze pluća i odmah zatražiti odgovarajući pregled i liječenje.

Liječenje

Za liječenje tuberkuloze pluća preporučujemo dva čaja od Ijekovitog bilja.

Sastav čaja (1):
30 g crvotočine
30 g korijena bijeloga sljeza
30 g stabljike vodene trbulje
30 g listova gaveza
30 g listova muške bokvice
30 g stabljike timijana
20 g stabljike piskavice
20 g stucane smrekove cme bobe
20 g listova kadulje
20 g stucana lanenog sjemena

Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i smiješati. U 2 litre proključale vode staviti 15 g mješavine trava i 30 g pšeničnih mekinja. Poklopljeno kuhati na tihoj vatri 3 minute i pri tome paziti da ne iskipi. Zatim hladiti poklopljeno, procijediti i dodati 0,5 dcl svježe iscijeđenog limunovog soka i 5 supenih kašika meda. Sve to dobro promiješati i, po mogućnosti, u toku dana popiti svu pripremljenu tekućinu u približno jednakim vremenskim razmacima.

Za idući dan pripremiti novi čaj. U toku dana pojesti 100 g kuhane pšenice i zobi. U tu skuhanu mješavinu dodati čajnu kašiku naribana hrena i 4 supene kašike meda, po mogućnosti od kadulje.

Isto tako, u toku dana grgljati grlo s umjereno pripremljenim čajem od kadulje i to 5 do 6 puta, pri čemu pola gutljaja pustiti (progutati) niz grlo.

Sastav čaja (2):
50 g stabljike plućnjaka
50 g listova i cvjetova kunice
50 g listova muške i ženske bokvice
40 g stabljike timijana 
30 g listova divlje nane 
30 g listova pelma

Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i zajedno smiješati. U 1 litru prokuhane vode preko noći namočiti 10 g mješavine trava. Ujutro staviti na tihu vatru da prokuha i kuhati 4 minute poklopljeno. Hladiti poklopljeno. Hladnom čaju dodati 6 supenih kašika meda i to sve dobro promiješati. Kroz cjediljku procijediti u tamnu bocu i popiti svu količinu u jednakim vremenskim razmacima po 1 dcl. Prije svih napitaka uzeti po 1 malu kašiku (kafenu) sirupa koji se priprema na slijedeći način: u 0,5 litre umjereno pripremljenog ovoga čaja dodati 7 dcl čistoga crnog vina, 150 g jako usitnjene pirevine i 250 g meda. Promiješati i staviti poklopljeno na tihu vatru dok napola ne ukuha. Zatim procijediti i kad se ohladi dodati 500 g cikorije kafe (što sitnije samljevene), 250 g čistog meda, zajedno sa saćem, i 250 g svježe iscijeđena soka iz kaktusa aloja. Sve dobro umiješati i čvrsto zatvoriti.

Bez obzira na to koju će recepturu bolesnik primijemti, neophodno je provoditi jaču ishranu, s masnoćom životinjskog porijekla. Poželjno je da u ishrani što više bude zastupljeno divlje zelje. Sto više jesti kozje meso, a u nedostatku i ovčetinu s lojem. Uz to jesti što više crvenoga luka. U toku dana obavezno jesti bijeli luk (najmanje 2 češnja dnevno). Umjesto vode piti lagani čaj od listova kadulje i majčine dušice (površinski dio). S tim čajem ujutro i uvečer ispirati usta i grgljati grlo.

No comments:

Post a Comment

Popularne objave